Spordipesu / base layer

24.05.2020
Spordiriietusele õige aluskihi/spordipesu (eng base layer) leidmine võib olla päris keeruline. Õigesti valitud aluskiht tagab mugava sportliku soorituse just kestvusspordialadel, kuhu golf oma 3-5 tunnise mänguajaga tahes-tahtmatult kuulub. Kui alustada küsimusest, kas ja millal aluskihti üldse kanda, siis vastuseks on, et sisuliselt alati. See aitab ennast rajal mugavalt tunda nii jahedal ajal, kui ka suvel kuumaga.
 
Sünteetilisest materjalist (elastaan ja polüester) kehale tihedalt liibuva aluskihi ainsaks funktsionaalsuseks on juhtida keha pinnalt niiskust eemale. Tegelikult see ongi üks pikaajalisele kehalisele tegevusele ning õigele tehnikale keskendumise võtmekohti. Higist märg puuvillane t-särk või polo ning spordipüksid kleepumas otse kehale ning takistamas tehnilist sooritust ei ole mugav olukord ühegi spordiala juures. Puuvillased ning meriinovilla sisaldavad või muud soojendavad aluskihid on mõeldud teiseks otstarbeks ning need materjalid käituvadki teistmoodi. Käesolevas arutelus me seda ei käsitle, kuna golfis ei ole nende kasutamine üldjuhul otstarbekas.
 
 
Kuidas aluskiht aitab?
Jaheda ilmaga hoiab sünteetilisest materjalist aluskiht keha pinna kuiva, juhtides keha poolt eritatava higi ning niiskuse kehast eemale. Vesi/niiskus juhib soojust alati paremini kui õhk. Seega on kuivemat kehapinda tunduvalt lihtsam soojana hoida, kui niisket. See võimaldab hoida välimised spordiriiete kihid õhemad ning kuiv kehapind püsib kauem soojana.
 
Üllatuslikult jahutab sünteetilisest materjalist aluskiht sooja/kuuma ilmaga keha samal printsiibil. Termodünaamika teise seaduse järgi liigub soojus alati soojemalt kehalt jahedama keskkonna suunal. Järelikult toimub sünteetilisest materjalist aluskihi kasutamisel kehast eemale liikuva niiskuse eraldumisega paralleelselt ka kehapinna kiirem jahutamine. Lihtsalt jätke soojad väliskihid ära ning pange sünteetilisest materjalist lühikeste varukatega aluskiht suvise golfipolo alla. Kehaniiskus lendub kiiremini ning golfipolo ei kleepu kehale ning aluskihilt aurustuv niiskus viib endaga kaasa liigse soojuse. Lisaks kaitseb aluskiht nahka liigse UV kiirguse eest. 
 
Oluline on, et aluskiht oleks tihedalt ümber keha. Seda võimaldavad üldjuhul vaid elastaani sisaldavad või sarnaste omadustega kangad. Ainult polüesterit sisaldavad aluskihid jäävad ümber keha lõdvalt hoidma ja kehapinnast eemal olev aluskht ei täida oma põhifunktsiooni - eemaldada niiskust kehapinnalt ning tulemus on loodetule vastupidine. 
 
Kui kahtled, millest aluskihti endale soetada, siis kirjuta või helista meile ning küsi alati üle.
 
Jahedamal ajal, õhutemperatuuridega kuni +12 ja alla selle soovitame üldjuhul pikkade varukatega elastaani sisaldavat aluskihti - näiteks: https://www.golfikaubad.ee/et/a/givova-spordipesu-kraega
 
Soojemal ajal, õhutemperatuuridega +15 ja üle selle, on mõistlikum kasutada selle sama tooteperekonna ilma varukateta versiooni: https://www.golfikaubad.ee/et/a/givova-spordipesu-ilma-varukateta